Instrukcja użytkowania programu
AsciiConverter

 

 

 

Autor: Krzysztof Marzencki

Copyright (c) AGH 2006
Spis treści:

1. Przeznaczenie programu.. 3

1.1. Format pliku tekstowego z wartościami liczbowymi profilowania wektorowego.. 3

1.2. Format pliku tekstowego z wartościami liczbowymi profilowań skalarnych   3

1.3. Współczynnik skalujący.. 4

1.4. Panel rezultatu ostatniego procesu importu / eksportu.. 4

1.5. Wybór modułu aplikacji 4

2. Moduły aplikacji. 5

2.1. Ascii2Sys, import profilowania wektorowego.. 5

2.2. Ascii2Sys, import profilowania skalarnego.. 6

2.3. Sys2Ascii, eksport profilowania wektorowego.. 7

2.4. Sys2Ascii, eksport profilowania skalarnego.. 8

2.5. Podgląd zawartości bazy danych.. 9

 


1. Przeznaczenie programu

Program AsciiConverter służy do importu danych liczbowych z plików tekstowych do systemu GeoWin oraz do eksportu danych liczbowych z GeoWin do plików tekstowych. Program posiada odrębne moduły dla profilowań skalarnych i wektorowych.

Do użytkowania programu niezbędna jest podstawowa wiedza na temat systemu GeoWin.

1.1. Format pliku tekstowego z wartościami liczbowymi profilowania wektorowego

Jest to bardzo prosty plik tekstowy ASCII, każda linia takiego pliku zawiera zapis z jednej głębokości. Linia taka składa się z ciągu liczb, oddzielonych białymi znakami (spacje, tabulacje, itp.). Jeden plik ASCII zawiera wartości z dokładnie jednego profilowania wektorowego.

Przykładowa zawartość bardzo krótkiego pliku ASCII z zapisem wartości profilowania wektorowego:

0                0                   1.12           1.44           0.7

0                1                   2                3                2

1                2                   1E-3          0                0.5

Każda wartość liczbowa zapisywana jest w formacie prostym bądź naukowym, z użyciem przecinka albo kropki jako znaku rozdzielającego część całkowitą oraz dziesiętną. Każda linia musi mieć taką samą liczbę wartości w niej zapisanych.

1.2. Format pliku tekstowego z wartościami liczbowymi profilowań skalarnych

Jest to bardzo prosty plik tekstowy ASCII. Każda kolumna w tym pliku zawiera zapis dla jednego profilowania skalarnego. Każda linia takiego pliku zawiera zapis z jednej głębokości dla kolejnych profilowań skalarnych. Pierwsza kolumna takiego pliku często, choć nie jest to reguła, zawiera wartości głębokości. Pierwsza linia natomiast może ale nie musi zawierać nazwy profilowań. Jeden plik ASCII zawiera wartości jednego lub więcej profilowań skalarnych.

Przykładowa zawartość bardzo krótkiego pliku ASCII z zapisem wartości profilowań skalarnych, zawierającego linię nagłówkową z nazwami profilowań, oraz gdzie pierwsza kolumna zawiera wartości głębokości:

DEPTH      CALI            PROF2      PROF3         PROF4

995.5         0                   1.12           1.44              0.7

996            1                   2                3                   2

996.5         2                   1                0                   0.5

997            3                   0                -12                0.23E-7

Każda wartość liczbowa zapisywana jest w formacie prostym bądź naukowym, z użyciem przecinka albo kropki jako znaku rozdzielającego część całkowitą oraz dziesiętną.

1.3. Współczynnik skalujący

We wszystkich modułach tego programu wprowadzony został współczynnik skalujący, który umożliwia natychmiastowe przeliczenie wartości eksportowanego bądź importowanego profilowania, poprzez pomnożenie przez ten współczynnik.

W związku z tym nadanie wartości 1 (jeden) temu współczynnikowi, powoduje przemnożenie wszystkich wartości przez 1, co jest jednoznaczne z zaniechaniem przeliczenia.

Przeliczenie to może być konieczne przy niektórych profilowaniach, ze względu na zakres typów danych użytych w GeoWin, np. profilowania wektorowe zapisywane są w formacie liczb całkowitych 16-bitowych, stąd jeżeli profilowanie wejściowe zawiera wartości z przedziału od 0 do 2, to trzeba je przemnożyć przez odpowiedni współczynnik, by zachować jako-taką rozdzielczość danych w GeoWin do dalszego przetwarzania.

1.4. Panel rezultatu ostatniego procesu importu / eksportu

Na dole aplikacji znajduje się okno raportujące przebieg ostatniego procesu. Jest to bardzo krótka informacja o tym, czy proces zakończył się pomyślnie. Jest to pole wspólne dla wszystkich modułów programu.

Zaznaczenie pola „Wyczyść nazwę pliku i profilowań po zakończeniu procesu” oznacza, iż po pomyślnym zakończeniu procesu importu bądź eksportu, nazwa pliku oraz nazwa profilowania oraz ewentualnie inne dane dotyczące importu (takie jak numer kolumny przy imporcie profilowania skalarnego) zostaną wyczyszczone. Dzięki temu użytkownik może uniknąć pomyłki związanej z nie zmienieniem zawartości któregoś z tych pól przy obsłudze wielu plików tekstowych.

Zaznaczenie pola „Pokaż profilowanie po imporcie” powoduje automatyczne uruchomienie formularza właściwości profilowania, po zakończeniu importu profilowania skalarnego, bądź wektorowego.

1.5. Wybór modułu aplikacji

Aplikacja składa się z pięciu modułów, wybieranych za pomocą przechodzenia między zakładkami:

Moduły podzielono na trzy kategorie:

- Ascii2Sys – odpowiadający za przepływ danych z plików ASCII do systemu GeoWIn

- Sys2Ascii – odpowiadający za przepływ danych z systemu GeoWin do pliku ASCII

- Podgląd zawartości bazy danych – pozwala na oglądanie zawartości bazy danych

2. Moduły aplikacji

2.1. Ascii2Sys, import profilowania wektorowego

Moduł ten służy do odczytywania zawartości pliku ASCII z wartościami profilowania wektorowego i umieszczania ich w systemie GeoWin.

Należy wybrać wejściowy plik ASCII, wprowadzając jego nazwę albo wybierając na podstawie zawartości dysków, przyciskając przycisk z trzema kropeczkami z prawej strony pola edycji.

Następnym krokiem jest wybór docelowego odcinka otworu, za pomocą przycisku z trzema kropeczkami obok tego pola. Przy okazji wyboru odcinka otworu, można też edytować bazę danych  dodając, usuwając itp. poszczególne jej elementy.

Aby aplikacja wiedziała, pod jaką nazwą umieścić importowane profilowanie w bazie danych, należy uzupełnić pola „Nazwa profilowania wektorowego”. Można też zmienić wartość głębokości, kroku oraz współczynnika skalującego.

Przypisanie 0 (zero) współczynnikowi skalującemu spowoduje automatyczne wyliczenie tego współczynnika z wejściowych danych liczbowych w ten sposób, aby zaimportowane profilowanie wykorzystywało całą skalę profilowania wektorowego, czyli od –32768 do 32767. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której wartości profilowania wektorowego zawierają się w tak małych liczbach, że wszystkie bądź większość przeliczana jest na wartość 0 (zero), gdyż profilowania wektorowe w systemie GeoWin opisywane są liczbami całkowitymi, a wartość „po przecinku” jest zaokrąglana do pełnych jedności w trakcie zapisu do bazy danych.

W sytuacji, gdy więcej niż jedno profilowanie musi być przemnożone przez ten sam współczynnik skalujący, należy określić go ręcznie i wpisywać identyczny do aplikacji w momentach ich importu.

Aby rozpocząć proces importu, należy wcisnąć przycisk „Wykonaj import profilowania wektorowego”. Informacje o przebiegu procesu zilustrowane będą paskiem postępu oraz komunikatami pojawiającymi się w panelu u dołu aplikacji.

2.2. Ascii2Sys, import profilowania skalarnego

Moduł ten służy do odczytywania zawartości pliku ASCII z wartościami profilowań skalarnych i umieszczania jednego z tych profilowań (jednego za jednym przebiegiem) w systemie GeoWin.

Należy wybrać wejściowy plik ASCII, wprowadzając jego nazwę albo wybierając plik z zawartości dysków, przyciskając przycisk z trzema kropeczkami z prawej strony pola edycji. W następnym polu należy podać numer kolumny, z której będą sczytane dane. Wartość ‘1’ (jeden) oznacza pierwszą kolumnę. Jest to często kolumna z wartościami głębokości – wtedy należy podać ‘2’ lub więcej chyba, że zamiarem jest import profilowania głębokości.

Dostępne jest też pole „Pomiń pierwszą linie w pliku”, gdyż często takie pliki tekstowe zawierają w pierwszej swojej linii, tekstowe nazwy profilowań.

Moduł importu automatycznie pomija wszystkie linie, które zaczynają się od znaku ‘#’(hash) oraz ‘//’ (dwa slashe). Linie te traktowane są jako komentarze.

Następnym krokiem jest wybór docelowego odcinka otworu, za pomocą przycisku z trzema kropeczkami obok tego pola. Można też tutaj edytować bazę danych, dodając, usuwając itp. poszczególne elementy.

Aby aplikacja wiedziała, pod jaką nazwą umieścić importowane profilowanie w bazie danych, należy uzupełnić pola „Nazwa profilowania wektorowego”. Można też zmienić wartość głębokości, kroku oraz współczynnika skalującego.

W module importu plików tekstowych do profilowań skalarnych, nie ma możliwości automatycznego wyliczenia wartości współczynnika skalującego, gdyż wartości profilowań skalarnych są liczbami zmiennoprzecinkowymi a w związku z tym import takich danych do systemu GeoWin nie zmniejsza (w drastycznym stopniu) ich precyzji.

Aby rozpocząć proces importu, należy wcisnąć przycisk „Wykonaj import profilowania skalarnego”. Informacje o przebiegu procesu zilustrowane będą paskiem postępu oraz komunikatami pojawiającymi się w panelu u dołu aplikacji.

2.3. Sys2Ascii, eksport profilowania wektorowego

Moduł ten służy do zapisu profilowań wektorowych z systemu GeoWin do plików ASCII.

Należy wybrać profilowanie do eksportu, wybrać nazwę docelowego pliku ASCII, oraz ewentualnie zmienić ustawienia współczynnika skalującego oraz rodzaju formatowania zawartości pliku tekstowego (domyślne ustawienia są standardowe dla plików ASCII w systemie Windows).

Aby rozpocząć proces eksportu, należy wcisnąć przycisk „Wykonaj eksport profilowania wektorowego”. Informacje o przebiegu procesu zilustrowane będą paskiem postępu oraz komunikatami pojawiającymi się w panelu u dołu aplikacji.

2.4. Sys2Ascii, eksport profilowania skalarnego

Moduł ten służy do zapisu profilowań skalarnych do wyjściowego pliku ASCII.

Należy sprecyzować listę eksportowanych profilowań, naciskając przycisk z trzema kropeczkami z prawej strony.

Następnym krokiem jest wybór docelowego pliku ASCII, poprzez wypełnienie pola, bądź wciśnięciu przycisku z trzema kropeczkami.

Można zmienić ustawienia współczynnika skalującego, kropki dziesiętnej, separatora wartości, oraz separatora wierszy.

Aby dołączyć kolumnę głębokości jako pierwszą kolumnę w pliku, zaznacz „Dołącz kolumnę głębokości”. Aby w pierwszym wierszu docelowego pliku ASCC umieszczone zostały nazwy profilowań skalarnych, zaznacz „Umieść nagłówek z nazwami profilowań”.

Aby rozpocząć proces eksportu, należy wcisnąć przycisk „Wykonaj eksport profilowania skalarnego”. Informacje o przebiegu procesu zilustrowane będą paskiem postępu oraz komunikatami pojawiającymi się w panelu u dołu aplikacji.

2.5. Podgląd zawartości bazy danych

Zakładka ta pozwala na szybkie przeglądanie zawartości bazy danych. Po dokonanym imporcie profilowania, profilowanie to zostaje automatycznie zaznaczone w tym drzewie, celem ułatwienia odszukania go.

Zawartość drzewa jest automatycznie odświeżana po przejściu na tę zakładkę.

Poza możliwością podglądu zawartości bazy danych, zakładka ta nie pełni innych funkcji.