Aplikacja 'FalaWin'



'FalaWin' jest aplikacją w systemie GeoWwin, która została opracowana w Zakładzie Geofizyki, WGGiOŚ AGH w latach 1999-2000 w ramach realizacji projektu badawczego KBN Nr 9T12B015017/99 [Jarzyna i in., 2001] oraz została włączona do programu GeoWin.

Aplikacja 'FalaWin' obejmuje oprogramowanie przygotowane dla interpretacji ilościowej akustycznych obrazów falowych rejestrowanych przez zespół Geofizyki Kraków Sp. z o.o. sondą Long Spaced Sonic (LSS) firmy Halliburton. Aplikacja ta jest adaptacją wraz z rozszerzeniem i uzupełnieniem programu FALA, opracowanego w systemie DOS [Bała et al., 1997], przygotowaną dla systemu GeoWin i przystosowaną do pracy na komputerach klasy PC w systemie operacyjnym Windows. Podczas prac nad aplikacją 'FalaWin' wykorzystano doświadczenia zespołu autorów zdobyte podczas opracowania programu FALA [Bała et al., 1997]. Wykorzystano także doświadczenia zdobyte w czasie interpretacji ilościowej akustycznych obrazów falowych w Geofizyce Kraków Sp. z o.o.

Aplikacja FalaWin składa się z dwóch części: Fal11 – programu przeznaczonego do interpretacji manualnej i Fali2 – programu przeznaczonego do interpretacji automatycznej.

Dane do aplikacji 'FalaWin' są przygotowane, podobnie jak do innych aplikacji w systemie GeoWin, poprzez bazę profilowań (GBD - profilowania dostępne w standardach LAS i LIS) i tabelę parametrów. W tabeli parametrów znajdują się profilowania wejściowe i profilowania wyjściowe oraz parametry, tzn. informacje dotyczące prędkości fali sprężystej w płuczce, średnicy nominalnej otworu itp.

Rozpoczęcie prac interpretacyjnych z wykorzystaniem aplikacji 'FalaWin' wymaga wybrania opcji Interpretacja na poziomie menu Definiowanie tabeli parametrów, potem jednej z dwóch opcji: Fala1 lub Fala2.

Zakończenie pracy z programem 'FalaWin' powinno być połączone z zapisaniem wyników interpretacji do tabeli wynikowej oraz do bazy. Zapisywanie wyników pracy programu FalaWin-Fala1 do tabeli wynikowej typu ASCII odbywa się na poziomie - Wizualizacja - Zapis do tabeli i bazy oraz na poziomie Widmo – Amplitudowe - Zapis do tabeli i bazy. We wskazanych miejscach użytkownik zadba o zapisanie do tabeli i bazy wyników pracy w postaci pikowania akustycznych obrazów falowych i widma amplitudowego. Zapisywanie wyników w postaci profilowań do bazy powinno odbyć się poprzez wybranie opcji Koniec na poziomie menu Fala1 lub Fala2. Wtedy aktywna jest opcja – Tabela parametrów i w rozwijanym menu tej opcji należy wybrać przycisk 'zapis'. Takie postępowanie powoduje zapis tabeli parametrów do katalogu zaznaczonego wcześniej przez użytkownika.

Poszczególne opcje aplikacji 'FalaWin' mogą być wybierane poprzez nazwy występujące na różnych poziomach menu oraz poprzez równoczesne przyciśnięcie klawisza [Alt] oraz klawisza z podkreśloną literą (cyfrą) w nazwie.




Patrz także:

Powrót do początku dokumentu