Aplikacja 'Inklinometr'



Aplikacja 'Inklinometr' jest częścią systemu GeoWin, przeznaczoną do wyznaczenia przebiegu osi otworu na podstawie punktowych pomiarów kąta i azymutu odchylenia przyrządu pomiarowego (inklinometru) od pionu przy założeniu, że oś tego przyrządu jest styczna do osi otworu w punkcie pomiarowym. Pomiary mogą być wykonywane w sposób stacjonarny lub ciągły. Pomiary stacjonarne wykonywane są zwykle z krokiem 25 lub 10 m przy użyciu inklinometrów ciężarkowych typu KITA orientowanych względem północnego bieguna magnetycznego. Do pomiarów ciągłych, wykonywanych z krokiem próbkowania 0.1 m, wykorzystywany jest układ orientacji upadomierza SED mierzący trzy składowe przyspieszenia ziemskiego (akcelerometr) i trzy składowe ziemskiego pola magnetycznego (magnetometr), na podstawie których obliczane są kąty i azymuty odchylenia przyrządu od pionu. Z pomiarów ciągłych, w określonych przez użytkownika interwałach głębokości (krok uśredniania), wyznaczane są punkty pomiarowe do obliczeń. W punktach tych obliczane są średnie wartości kąta i azymutu odchylenia przyrządu od pionu z określonej ilości próbek w ich otoczeniu (okno uśredniania). Do obliczenia położenia w przestrzeni kolejnych punktów pomiarowych można wykorzystać jedną z następujących metod:

W wyniku obliczeń otrzymuje się współrzędne (x, y, z=h) rzeczywistego położenia w przestrzeni kolejnych punktów pomiarowych. Do obliczeń przyjęto układ kartezjański, w którym oś "z" skierowana jest pionowo w dół (głębokość h), oś "x" na północ, a oś "y" na wschód. Współrzędne te wyznaczają przebieg osi otworu w zorientowanej według stron świata przestrzeni. Przebieg osi otworu przedstawiany jest graficznie w postaci rzutów na płaszczyznę poziomą i na dwie prostopadłe do siebie płaszczyzny pionowe o kierunku S-N, W-E. Dodatkowo, obliczane są rzuty pionowe na płaszczyznę skrzywienia osi otworu i płaszczyznę do niej prostopadłą lub na płaszczyznę pionową o azymucie zadanym przez użytkownika i płaszczyznę do niej prostopadłą.

Punkt początkowy obliczeń można wybrać na dowolnej głębokości i wprowadzić rzeczywiste współrzędne jego położenia. Umożliwia to wykonanie obliczeń dla wybranego odcinka pomiarów i przedstawienie przebiegu otworu tylko w obrębie tego odcinka. Rzeczywiste głębokości punktów pomiarowych rzutowane na oś pionową układu zapisywane są w postaci krzywej TVD (True Vertical Depth).

Dane wejściowe dla aplikacji mogą być przygotowane w postaci profilowań wprowadzonych do bazy danych systemu GBD lub w postaci zewnętrznych plików tekstowych o określonej strukturze.

Przetwarzaniem danych w aplikacji sterują odpowiednio ustawione parametry w Tabeli parametrów. Raz zapisana tabela może być wielokrotmie wykorzystana do przetwarzania pomiarów inklinometrem wykonanych w innych otworach wiertniczych. Tabela parametrów ma określoną stałą postać, a niektóre zapisane w niej parametry połączone są w grupy. W profilu otworu możliwe jest zdefiniowanie wielu odcinków przetwarzania z różnymi parametrami. Podczas edycji parametrów wyświetlane są ich mnemoniki oraz wartości z aktualnie ustawionego interwału głębokości.

Aplikacja 'Inklinometr' wykonuje obliczenia:

Wyniki obliczeń można wydrukować w raporcie końcowym. Raport ten można następnie zapisać na dysk do pliku, wydrukować na drukarce bądź też zapisać w postaci pliku HTML.


Patrz także:

Powrót do początku dokumentu