Aplikacja 'Sprawdź LAS'



Aplikacja 'Sprawdź LAS' jest częścią pakietu GeoWin. Służy do sprawdzania formatu pliku LAS. Może działać jako niezależna aplikacja. Nie jest wymagane logowanie do GBD.

Plik w formacie LAS (Log ASCII Standard) jest plikiem tekstowym zapisanym w kodzie ASCII. Składa się z kilku bloków rozpoczynających się od znaku "~" i zawierających: wersję formatu pliku LAS, podstawowe dane o otworze, listę profilowań, parametry pomiarów oraz próbki profilowań. Kolejne bloki zatytułowane są następująco:

Bloki "~Parameter Information Block" i "~Other Information" używane są opcjonalnie i mogą być w plikach LAS pominięte. Linie w plikach LAS zaczynające się od znaku "#" zawierają komentarze i są pomijane przy czytaniu danych.

Blok "~A Depth" zawiera kolumnę z opisem głębokości kolejnych próbek profilowań oraz wartości próbek profilowań zapisane w oddzielnych kolumnach. Kolumny ułożone są w kolejności podanej w bloku "~Curve Information Block" i opatrzone odpowiednią nazwą profilowania. Zakres głębokości próbek profilowań w bloku "~A Depth" musi być zgodny z zakresem podanym w bloku "~Well Information Block". Aplikacja wczytuje pliki LAS zapisane w wersji 1.2 i 2.0. Wersje te różnią się pozycją umieszczenia wartości parametru i jego opisu.

Aplikacja rygorystycznie sprawdza zgodność formatu wczytywanego pliku LAS ze standardem. Błędy wykryte podczas analizy pliku LAS podzielono na krytyczne i takie, po których analiza pliku może zostać doprowadzona do końca. Po znalezieniu błędu krytycznego aplikacja wyświetla stosowny komunikat i kończy działanie. Do błędów krytycznych zaliczono:

Błędy niekrytyczne nie uniemożliwiają konwersji pliku LAS do GBD. Ich sprawdzanie można pominąć wybierając odpowiednie Opcje programu. Do takich błędów zaliczono:

Błędy w próbkach (w bloku '~ASCII Information') mogą być spowodowane nieprawidłowym formatem próbki (np. niedozwolonym znakiem w próbce, np. 3.ab1) lub brakiem próbki na określonej głebokosci. W takiej sytuacji aplikacja może wyswietlić stosowny komunikat i zakończyć działanie lub przeanalizować plik do końca, a błędy zapisać do raportu, który może zostać wyświetlony (patrz Opcje programu). Wszystkie próbki o nieprawidłowym formacie mogą zostać wykryte, natomiast w przypadku braku próbki na pewnej głębokości zostanie podana pierwsza nieprawidłowa głębokość i określona ilość brakujących próbek w całym pliku LAS (tylko w raporcie).

Stosowanie aplikacji jest bardzo proste. Należy wybrać plik do analizy (menu 'Plik->Plik LAS'), następnie z menu 'Narzędzia' należy wybrać 'Analiza pliku LAS'. Stosowne opcje należy ustawić wcześniej w Opcjach programu). Jeżeli plik nie zawiera błędów zostaje wyświetlony komunikat: 'Status pliku: OK!'. Mogą być również sformułowane uwagi, nie będące błędami krytycznymi. Zaliczamy do nich numery linii zawierających tabulatory, nazwy profilowań składających się z samych absentów, nazwy profilowań składających się z identycznych wartości, numery profilowań, których nazwy są puste. Po prawej cześci formularza głównego pojawi się lista profilowań z wybranego pliku. Klikając dwukrotnie na wybranym profilowaniu można narysować jego wykres (patrz Wykres profilowania).

W przypadku napotkania błędu krytycznego jest wyświetlany stosowny komunikat i aplikacja kończy swoje działanie. Błędy w próbkach mogą być umieszczone w raporcie, który może zostać wyświetlony po zakończeniu analizy pliku.




Patrz także:

Powrót do początku dokumentu